Günümüz diş hekimliğinde tedevideki asıl amaç sadece hastanın kaybedilen fonksiyonunu sağlamak değil aynı zamanda estetiği ideal bir şekilde yeniden elde etmektir. Bu nedenle dolgularda da diş ile aynı renkte, benzer yüzey özelliklerine sahip, dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerle tedaviler mümkün olmaktadır.

     Estetik dolguların geliştirilmesiyle birlikte bu dolgu malzemeleri dişlerde var olan kalıcı lekelenmelerin, yüzey bozukluklarının ve belli sınırlar dahilinde çapraşıklık ve dişler arası boşlukların kapatılmasında da kullanılabilmektedir.

​      Estetik dolguların ömrü hastanın ağız bakımına bağlı olmakla birlikte 6 ayda bir yapılan kontrollerde cila uygulanması, hekim tarafından gerekli düzeltmelerin yapılması dolguların ömrünü uzatmaktadır.

GÜLÜŞ TASARIMI:

     Gülüş tasarımı sadece problemli dişleri değil yüzü, dudakları, dişetlerini ve dişleri yani hastanın gülümsemesini bir bütün olarak değerlendirmeyi gerektirir.

​     Hastaya yeni bir gülüş dizayn ederken her zaman tek bir dişe ya da birkaç dişe müdahale ederek istenilen değişim elde edilemez. Hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi, ağız içi ve profil fotoğraflarının alınması, ağız içi ölçülerden model elde edilmesi ve tüm bu verilerin hastanın beklentisi ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Diş hekimliğinin farklı dallarının multidisipliner çalışması ile dişlerde varsa yer değişiklikleri, dişetlerinde var olan problemler giderilerek ve gülme hattına giren dişlerin şekil, form ve büyüklükleri hasta yüzüne uygun şekilde yeniden düzenlenerek hastaya beklentisi doğrultusunda yeni bir gülüş kazandırılmış olur.

PORSELEN LAMİNA DİŞLER:

    Porselen lamina, diş yüzeylerinden çok ince miktarlarda aşındırma yapılarak veya hiç aşındırma yapmadan diş yüzeylerine uygulanan protez tırnak kadar ince, yaprak porselen olarak da adlandırılan uygulamalardır.

Lamina uygulamaları;

    Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renklenme olan dişlere,

    Dişler arasında boşlukların olması durumunda bu boşlukları kapatmak için,

    Hafif çapraşıklık durumlarında tel tedavisine alternatif olarak bu çapraşıklığın giderilmesinde,

    Dişlerde yoğun renklenmiş, eski dolguların varlığında estetiği kazanmak amacıyla,

    Dişlerde şekil ve form değişikliği yapılmak istenen durumlarda yapılabilir.

İNLEY/ONLEY DOLGULAR:

    İnley/Onley dolgular dişte aşırı madde kaybı olan ve büyük bir dolgu gereksiniminin olduğu ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda kaplamalara alternatif olarak uygulanabilecek, laboratuvarda hazırlanan güçlendirilmiş porselenden veya kompozitten üretilen dolgulardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir