Protetik tedavi hastanın kaybetmiş olduğu dişlerinin yerini doldurup fonksiyon ve estetiği geri kazanmayı amaçlar. Protezler hareketli ve sabit protezler olmak üzere ikiye ayrılır:

    Sabit protezler:

    Metal destekli sabit protezler, alt yapısı metal üst yapısı porselenden oluşan geleneksel protezlerdir.

    Zirkonyum destekli protezler, estetiğin ön planda olduğu durumlarda alt yapısı zirkonyum üst yapısı porselen olarak veya tam zirkonyum olarak hazırlanabilen protezlerdir.

     Tam seramik protezler (empress), estetiğin önemli olduğu ön bölgede bir veya birkaç diş uygulamalarında tercih edilen, ışık geçirgenliği yüksek, dolayısıyla doğal diş görünümüne çok yakın olan protezlerdir.

Hareketli protezler:

    Tam protezler, tüm dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanan hareketli protez tipidir. Kroşeli-kancalı protezler, hastanın ağzında kendi dişlerinin de olduğu durumlarda bu dişlerden kroşe-kanca yardımıyla destek alınarak yapılan hareketli protezlerdir.

    Hassas bağlantılı protezler, hastanın ağzında kendi dişlerinin olduğu ve bu dişlerden kroşe-kanca yerine hassas tutucu parçalar ile destek alınarak yapılan estetik hareketli protezdir.

     İmplant üstü hareketli protezler, çeneye uygulanmış implantlardan destek alınarak yapılan ve özellikle çenede kemik erimesine bağlı olarak protezlerin oynaması problemlerinin görüldüğü durumlarda protez tutuculuğunun iyi bir şekilde sağlandığı hareketli protezlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir