Periodontoloji; dişi destekleyen dokuların sağlığını, bu dokularda meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisini ve tedavi sonrası elde edilen durumun idamesini inceleyen diş hekimliğinin bir dalıdır.          

Dişeti hastalıklarının esas sebebi mikrobiyal dental plaktır. Plak üzerindeki bakteriler ve bireyin bağışıklık sistemi dişeti ve kemik gibi periodontal dokularda hasara yol açar.

En sık görülen dişeti hastalıkları iltihabın sadece dişetinde görüldüğü gingivitis ve dişetindeki iltihaba ilave olarak dişi çevreleyen kemikte de kayıpların görüldüğü periodontitis olarak adlandırılmaktadır. Dişeti hastalıklarından gingivitis daha çok gençlerde görülür. Kronik periodontitis ise genellikle 30 yaş üstü erişkinlerin büyük bir çoğunluğunda, genç bireylerde agresif tipte, aynı zamanda kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklarla birlikte görülebilir. Dişeti hastalıkları tedavi edilmezse dişeti ve kemik gibi destek dokulara zarar verir ve bu durum diş kaybı ile sonlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir