Dental implant, eksik olan dişlerin yerine fonksiyon ve estetiği yeniden sağlamak amacıyla yerleştirilen ve dişin kökünün yerine geçen titanyum esaslı bir materyaldir. Son yıllarda dental implantlar konvansiyonel hareketli ve sabit protezlere alternatif olarak sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Her hastaya ve her bölgeye implant yapılabilir mi?

Sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bireylere implant tedavisi yapılabilir. Kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi sistemik problemli ancak kontrol altında olan bireylere de implant uygulanabilir. Gingivitis ya da periodontitis gibi dişeti hastalıkları olan bireylerin dişeti tedavileri tamamlandıktan sonra implant uygulanmasında bir sakınca yoktur.

İmplant yerleştirilebilmesi için yeterli miktarda kemik olmalıdır. Dolayısıyla implant operasyonundan önce özellikle 3 boyutlu tomografiler yardımıyla radyografik muayene ve planlamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

İmplant çevresinde iltihap gelişir mi?

İmplant çevresi dokular çene kemiği ve kemiğin etrafını saran dişetinden (Peri-implant mukoza) oluşur. Diş fırçalama ve/veya dişipi, arayüz fırçası kullanımı gibi ağız hijyenini sağlamaya yönelik işlemler tam ve doğru bir şekilde uygulanmazsa aynı doğal dişlerin çevresinde olduğu gibi dental implantların çevresinde de iltihap gelişebilir. Bu durum sadece implant çevresindeki dişetinde görülürse ‘Peri-implant mukozitis’; dişetindeki iltihaba ilave olarak destek kemikte de yıkım görülürse ‘Peri-implantitis’ adını alır.

Avrupa Periodontoloji Federasyonu’nun yaptığı bir çalışmaya göre peri-implant mukozitis hastalığı hastaların %80’inde; peri-implantitis hastalığı ise hastaların %28-56’sında görülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre bu hastalıkların gelişmesindeki başlıca risk faktörleri;

 • Kötü ağız hijyeni
 • Geçmişte dişeti hastalığına sahip olma
 • Sigara
 • Diyabet (Şeker) hastalığı
 • İmplantların yüzey özellikleri

Hayvan çalışmalarının sonuçlarına göre doğal dişlerin çevresinde gelişebilecek dişeti hastalığına oranla implant çevresinde görülen hastalıklar çok daha hızlı ilerler. Bu durum dental implantların hasta tarafından özenle temizlenmesi ve en fazla her 6 ayda bir diş hekimi ziyaretinin gerekliliğini vurgulamaktadır.

3 thoughts on “Dental Implantlar

 1. Merhaba , hangi marka implant kulaniyorsunuz? Ve fiyatlari ne kadardir.
  Iyi calismalar
  Fidan

  1. Fidan Hanım merhaba,
   Alman marka implant kullanıyorum. Fiyat bilgisi burada belirtmemiz yasak olduğundan sitedeki formu doldurarak iletişim bilgilerinizi eklerseniz sizi daha detaylı bilgilendirebiliriz.

 2. Merhabalar,
  Eser hocamı tavsiye ettiklerinde web sayfasına baktım, inceledıkten sonra randevu aldım,
  Eser hocam muayane ettikten sonra gayaet acıklayacı bilgilerle neler yapacagımızı sıryla anlattı,
  sırasıyla işlemlere başladık,
  Eser hocam ve sevgili eşi Zehra hocam ile gayet başarılı bir süreç geçirdikten sonra işlemlerimi
  tamaladım,çok mutluyum , kendilerine ve cok tatlı ve kibar personelede teşekkürler,
  TAVSİYE EDİYORUM..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir